Güvenli Alışveriş

Aşağıdaki kurallara dikkat ederek sadece ErkekPaketi.com'da değil tüm internet sitelerinde güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Internet üzerinden kredi kartı ile alışveriş, kurallarına uygun yaparsanız gerçek alışveriş kadar güvenlidir.

Nasıl gerçek hayatta aldığınız parayı sayıyorsanız, sahte olup olmadığına bakıyorsanız, bankamatik kartınız sıkıştığında şifrenizi banka personeli dahil kimseye söylemiyorsanız internette de bazı kuralara uyarsanız sorun yaşamazsınız.

Kendinizi sağlama alın

Kredi kartı bilgilerinizin çalınması ihtimaline karşı bankanızın "Sanal Kart" hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Sanal Kredi Kartı Nedir?

Bankanızın internet şubesinden kolayca yaratabileceğiniz, gerçekte var olmayan ama alışveriş için gerekli olan kredi kartı numarası, son kullanma tarihi, güvenlik kodu gibi bilgilere sahip olan ve limitini anında değiştirebildiğiniz ve "limit aşımı" olmayan bir karttır.

Sanal Kartları Güvenli Yapan Nedir?
Çok basit bir mantık kullanılır: Kredi kartınızın limiti yoksa kimse o karttan para çekemez. Internetten alışveriş yapacağınız zaman;

1. Bankanızın internet şubesine girip sanal kartınızın limitini alışveriş tutarı kadar belirlersiniz.
2. Bu sanal kart bilgilerini kullanarak alışveriş yaparsınız.
3. Alışveriş tamamlandıktan sonra yine internet şubesinden limitinizi sıfırlarsınız.

Böylece gerçek kart bilgilerinizi kullanmadığınız için gerçek kartınız korunmuş olur. Sanal kartınızın bilgileri ise kötü ellere bile geçse limiti yetersiz olacağı için kullanılamaz.
Detaylı bilgi ve sorularınız için bankanızdan yardım alabilirsiniz.
Not: Garanti ve Yapı Kredi bankaları referans alınmıştır. Diğer bankalardaki uygulama farklı ise lütfen bize iletin, bu dokümanı güncelleyelim.

Kişişel Bilgilerinizin Güvenliği

Sitemizden yüksek avantajlar ve hiçbir yerde bulamayacağınız kampanyalarla ürün almanızın yanında bunları yaparken güvende olmanız bizi yakından ilgilendiriyor. ErkekPaketi.com'da bilgi kaybını, bilginin izin verilmeyen kullanımını ve izinsiz değiştirilmesini engellemek için firmamızca uygulanan yüksek güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Kredi kartı bilgileriniz yalnızca sipariş işlemi gerçekleştirilirken kullanılacak ve kesinlikle veritabanında kayıtlı olarak tutulmayacaktır. Bilgilerinizin gerçekten ErkekPaketi.com'a gönderildiğini güvence altına alarak, 2048 bit şifreleme ile iletilen bilgilerin güvenliğini sağlayan SSL güvenlik sertifikası kullanılmaktadır.

Diğer dikkat etmeniz gereken noktalar

1) Ödeme sayfaları şifreli mi
Kötü niyetli kişiler bilgisayar ağınıza herhangi bir şekilde sızarsa bilgisayarınıza girmeden sadece hattı dinleyerek bilgilerinize erişebilirler. Bilgilerinize erişilmemesi için bu bilgilerin şifrelenerek aktarılması gerekir. Şifreleme işlemini işlem yaptığınız site sağlamakla yükümlüdür. ErkekPaketi.com kredi kartı sayfaları şifrelidir. Bir sayfanın şifreli olduğundan emin olmak için:

1. Adres kısmının http değil, https ile başladığından emin olun
2. Tarayıcı programınızın (internet explorer gibi) en altında bir asma kilit işareti olması gerekir. Bu kilide tıkladığınızda sitenin güvenlik sertifikası bilgileri yer alır.
3. Güvenlik sertifikasında herhangi bir sorun varsa tarayıcı programınız sizi uyaracaktır.

Çoğu site için kredi kartı bilgilerinizin aktarıldığı sayfaların şifreli olması yeterlidir. Şifreleme işlemi siteye ek yük getirdiği için çoğunlukla sadece ödeme kısımları şifrelidir.

2) Doğru sitede miyim?
Kötü niyetli kişiler sahte e-posta ya da MSN mesajları ile sizi görünümü aynen taklit edilmiş farklı bir siteye yönlendirebilirler. Adres kısmında doğru adres olduğundan emin olun. Hatta daha da emniyetli davranmak için bu mesajlardaki adreslere tıklayarak değil, her zaman girdiğiniz şekilde elle giriş yapın.

Doğru sitede miyim 2 - Nadir rastlanan diğer kandırma yöntemi
Diğer bir nadir rastlanan kandırma yöntemi, bilgisayarınızın ya da bilgisayar ağınızın yanıltılması ile yapılır. Bu yöntemde örneğin www.erkekpaketi.com adresine bağlandığınız zaman bizim sunucularımız yerine kötü niyetli kişilerin sahte sitelerine bağlanabilirsiniz.
Saldırganın bu yöntemi uygulayabilmesi için ağınıza ya da bilgisayarınıza girmesi gerekir. Teknik olarak yapılması çok kolay olmamakla beraber kablosuz ağlarda bu risk artmıştır.
Ancak şifrelenmiş sayfalarda bu yöntem işe yaramaz. Eğer bağlandığınız adres gerçek değilse tarayıcı programınız sizi uyaracaktır. Bağlandığınız sitenin gerçekten o site olduğu ile ilgili bilgileri okumak için asma kilit işaretine çift tıklayabilirsiniz.

3) Alışveriş yaptığım siteye güvenebilir miyim?
Bağlandığınız site güvenilir ya da gerçek bir şirket değilse ücret ödemenize rağmen taahhüt ettiği hizmeti vermeyebilir. Bunun için sitenin güvenilirliğinden emin olmanız ve arkasındaki firmanın doğruluğundan emin olmanız gereklidir.
Düzenli ve çok kişiye hizmet veren sitelerde bu problem çok nadir yaşanır (site sahibi altın yumurtlayan tavuğu kesmeye karar vermediyse).
Güvenilirlik konusunda özellikle paranoyak davranmanız gereken siteler yasadışı ya da erotik/pronografik alanlarda hizmet veren siteler ile herhangi bir hizmeti aşırı ucuza ya da çok avantajlı veren sitelerdir.

İade ve ürün kalitesi

Eğer hizmet değil ürün satın alıyorsanız iade şartları, garanti koşulları, teslimat şartları, toplam fiyat gibi konuların sitede net olarak belirtildiğinden emin olun. Şu anki yasalara göre 7 gün içerisinde aldığınız ürünü iade etmek yasal hakkınızdır (Mayıs 2011). Tabii firma gerçek bir adrese sahipse...

Bazı hizmet veren sitelerde otomatik üyelik yenileme vardır. Otomatik üyelik yenilemeyi kapatmak için ayrı bir başvuruda bulunmanıza gerek olabilir. Sanal kredi kartı kullanarak isteğiniz dışında yenileme yapılmayacağından emin olabilirsiniz.

Gizlilik

Alışveriş yaptığınız sitenin kişisel bilgilerinizi (özellikle e-posta adresinizi) başka amaçlar için kullanmayacağını taahhüt etmesi yararınıza olmakla beraber uygulamada bu taahhüdü yapsa bile sitelerin bilgilerinizi kullanmayacağından emin olmak biraz zor ne yazık ki.

4) Alışveriş yaptığım site teknik olarak yeterli mi?

Ne yazık ki rastlanan bir durumdur, otomatik yenileme ya da daha sonraki işlemlerinizde size kolaylık sağlamak için site kredi kartı bilgilerinizi saklamayı tercih edebilir.
Bu durumda gerekli önlemler alınmadıysa şirkette çalışan kötü niyetli bir kişi kredi kartı bilgilerinizi edinebilir ya da herhangi bir şekilde sitenin veritabanına erişilmesi halinde kötü niyetli bir kişi alışveriş yaptığınız siteden kart bilgilerinizi çalabilir.

Bu durumdan kendinizi korumak için:

1. Sanal Kredi Kartı kullanın ve limitini kullanmadığınız zamanlarda sıfırda bırakın.
2. İlgili sitenin teknik açıdan yeterli olduğundan emin olun.

Alışveriş yaptığınzı site teknik anlamda yeterliyse sağlam bir şifreleme ile kredi kartlarınızı koruyabilir.

ErkekPaketi.com'da güvenliğiniz için kredi kartı numaralarınız saklanmaz...